Erkekler çoğunlukla ayakkabı seçimlerinde rahatlığı ve ayağı kavramasını dikkate alır. Ancak bütün erkeklerde bu durum böyle olmayabiliyor. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de modanın değişimine ayak uydurduğu görülmekte. Erkek ayakkabı modelleri eskiye oranla daha fazla modeli sunmaktadır. Bu sayede erkekler devamlı olarak aynı modeli kullanmakla sınırlı kalmamaktadır. Erkek kıyafet kombinasyonlarının dikkat çekici, fark ortaya çıkarıcı önemli bir unsur ayakkabıdır. Doğru ayakkabı seçimi hem kullanışlı hem de şıklığın tamamlayıcısı konumundadır.

Erkek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün boyunca vücudun ağırlığına maruz kalan ve dik durmayı sağlayan ayaklar, çok ciddi ve zorlu bir görev üstlenmiştir. Sağlıklı ve enerjik olmak için ayak sağlığı çok önemlidir. bu nedenle ayak sağlığının sürdürülebilmesi adına ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Erkek ayakkabı tipleri makulen stille tasarlanmaktadır. Ancak bir ayakkabı seçilirken tasarımından önce ayak sağlığına olumsuz bir etki gösterip göstermeyeceği üzerinde durulmalı, tasarım ikinci planda düşünülmelidir.  Ayak için doğru bir ayakkabı ayağa uygunluğu, ortopedik özellik taşıması, ergonomik olması, esnekliği, hava alma özelliğinin olması gibi farklı özellikleri bünyesinde barındırmalıdır.  Bu nedenle bir erkeğin ayakkabı seçiminde dikkate alması gereken çok sayıda nokta vardır.

Erkeklerin ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçiminde dikkate alması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Erkek ayakkabısı alırken, alışveriş saatleri  mutlaka akşam saatlerinde yapılmalıdır. Akşam saatlerinde ayaklar daha şiş ve daha ödemli olacağı için seçilen ayakkabı da daha sonra ayağa vurma ve sıkma yapmayacak, daha rahat kullanılacaktır.
  • Düzenli yapılan sporlar için mutlaka yapılan spora uygun ayakkabı kullanılmalıdır.
  • Ayak başparmağı ve ayakkabı arasında en az 1 cm mesafesinde boşluk kalmalıdır. Ancak boşluğun fazla olması da bu sefer ayağın sürtünme yüzünden tahriş olmasına yol açacaktır. Bu nedenle ayakkabı ne ayağı sıkmalı ne de çok bol olmalıdır.
  • Erkek ayakkabısı alırken mutlaka ayakkabıyı kullanırken giyilecek olan çorapla deneme yapmalıdır. Bu sayede azami konfor sağlanır.